Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 roku o bateriach i akumulatorach (Dz.U. z 2009 nr 79, poz. 666) nałożyła szereg zadań na firmy wprowadzające baterie lub akumulatory do obrotu na rynek krajowy. Dotyczy wszystkich rodzajów baterii i akumulatorów wprowadzanych do obrotu niezależnie od ich kształtu, pojemności, masy, składu materiałowego, sposobu użycia, oraz niezależnie od tego czy są to baterie i akumulatory przeznaczone bezpośrednio do sprzedaży, czy stanowią część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów.
Za wprowadzającego baterie lub akumulatory uważa się firmę, która:
1. Rejestracji w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Nadany przez Marszałka Województwa numer rejestrowy należy umieszczać na fakturach i innych dokumentach związanych z wprowadzanymi bateriami i akumulatorami.
2. Zawarcia umowy w formie pisemnej zarówno ze Zbierającym zużyte baterie (art. 32.1) jak i Przetwarzającym zużyte baterie (art. 36.1) czyli najlepiej bezpośrednio z prowadzącym Zakład Przetwarzania Zużytych Baterii i Akumulatorów posiadającym wymagane decyzje administracyjne oraz numer rejestrowy nadany przez Marszałka Województwa dla prowadzącego taki zakład. (zbiórka i przetwarzanie)
3. Składania do marszałka województwa raportów, w terminie do dnia 15 marca roku następnego:
Dodatkowo Zakład Przetwarzania Zużytych Baterii i Akumulatorów przekazuje wprowadzającemu baterie lub akumulatory, a wprowadzający baterie przedkłada marszałkowi województwa załączniki do raportu o osiągniętych poziomach zbierania:
4. Zorganizowania i sfinansowania zbiórki, przetwarzania , recyklingu i unieszkodliwiania.
5. Organizowania publicznych kampanii edukacyjnych i przeznaczania na ten cel 0,1% rocznych przychodów z tytułu wprowadzenia do obrotu baterii i akumulatorów.
6. Umieszczania:
Zapraszamy wszystkie firmy wprowadzające na rynek krajowy baterie lub akumulatory a także firmy wprowadzające produkty lub urządzenia, których częścią przynależną lub składową jest bateria lub akumulator do kontaktu z nami.
* - Polska Korporacja Recyklingu jest członkiem Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego.
KNR Green to certyfikat który potwierdza zgodność z wymaganiami prawnymi i jakościowymi stawianymi przez rynek surowców wtórnych
RecyClass Recycling Process Certificate potwierdza pochodzenie regranulatów powstałych w procesie recyklingu tworzyw sztucznych.
Program jest zgodny z wymogami norm EN 15343:2007 i ISO 22095:2020.
Certyfikat umożliwia identyfikowalność jakości tworzyw sztucznych, dla produktów powstałych w procesie recyklingu, poprzez transparentność pochodzenia polimerów ze strumienia po-użytkowych odpadów ZSEiE, przetwarzanych zgodnie z wymaganiami określonymi w programie.