Emas
Europejski System
Zarządzania Środowiskowego

Zintegrowany System Zarzadzania EMAS obejmuje następujący zakres: „Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów oraz poddawanie ich procesom odzysku w tym recyklingu złomu metali żelaznych i nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych”

Rejestracją EMAS objęte są w szczególności
następujące działania, procesy oraz usługi:


  • odbiór i przetwarzanie odpadów palnych innych niż niebezpieczne z przeznaczeniem do produkcji stałego paliwa formowanego RDF (tzw. paliwa alternatywnego)

  • przetwarzanie odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, oraz baterii i akumulatorów wraz z procesem dokumentowania prowadzonych w zakresie gospodarowania odpadami działań w zakresie ich zbiórki, a także przygotowania do powtórnego użycia, przetwarzania oraz przygotowania do procesów odzysku, w tym recyklingu odzysk oraz recykling frakcji odpadów powstałych z przetwarzania odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego celem realizacji idei gospodarki o obiegu zamkniętym

  • zbieranie zużytych baterii i zużytych akumulatorów przenośnych, selektywnego zbierania odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych, oraz odbiór od wytwórców tych odpadów,

  • odbiór selektywnie zebranych odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego od posiadających decyzje w zakresie gospodarowania odpadami - zakładów gospodarki komunalnej, punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), sklepów, hurtowni i serwisów naprawczych.

  • produkcja sorbentu z odpadów Szczegółowy opis działalności związanej z procesami przetwarzania został zawarty w dalszej części deklaracji środowiskowej.

  • Kierownictwo Polskiej Korporacji Recyklingu przyjęło pełną odpowiedzialność za ustalenie, wdrożenie, rozwój i ciągłe doskonalenie systemu ekozarządzania i audytu zgodnego z wymaganiami Wydanie 08 z dnia: 13.05.2024 r. Strona 9 z 69 DEKLARCJA ŚRODOWISKOWA POLSKIEJ KORPORACJI RECYKLINGU ZA ROK 2023 rozporządzenia EMAS.

  • Zaangażowanie kierownictwa dla wspierania powyższych działań jest realizowane poprzez:

    • ustanowienie i realizowanie Polityki Zintegrowanego Systemu Zarządzania,
    • zapewnienie niezbędnych zasobów do ustanowienia, wdrożenia, utrzymania i doskonalenia Zintegrowanego Systemu Zarzadzania,
    • zorganizowanie i prowadzenie komunikacji z pracownikami oraz zainteresowanymi stronami,
    • ustanawianie celów i zadań oraz zapewnienie środków do ich realizacji,
    • przeprowadzanie przeglądów zarządzania.
Odpowiedzialność za system ekozarządzania i audytu zgodnego z wymaganiami rozporządzenia EMAS spoczywa w rękach Prezesa Zarządu. Natomiast za koordynację funkcjonowania systemu ekozarządzania zgodnego z wymaganiami EMAS odpowiada Pełnomocnik ds. ZSZ. Jednocześnie pełnomocnik jest osobą uprawnioną do prowadzenia dialogu dotyczącego działań środowiskowych wynikających z systemu EMAS z zainteresowanymi stronami.

Sposób realizacji wymagań systemu ekozarządzania i audytu zgodnego z rozporządzeniem EMAS są opisane w dokumentacji systemowej poprzez: Politykę Zintegrowanego Systemu Zarządzania, cele i zadania środowiskowe, Procedury i instrukcje Zintegrowanego Systemu Zarzadzania, dokumenty wewnętrzne stosowane w Spółce, formularze stanowiące podstawę zapisów Zintegrowanego Systemu Zarządzania. Zasięg dokumentacji jest dostosowany do: charakteru działań Spółki, złożoności i powiązań procesowych, kompetencji personelu.


Dokumenty EMAS

stopka
pkr,tuv klaster odpadowy, krajowy klaster kluczowy

Logo TUV NORD Polska Sp. z o.o. potwierdza, że organizacja posiada wdrożone i certyfikowane: System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015, System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2015 oraz System Zarządzania Jakością – Utrata Statusu Odpadu, a także System Certyfikacji KZR INiG. Jest to globalny systemem certyfikacji, który wdrożył zbiór wymagań, które muszą być spełnione, aby produkcja biopaliw mogła być uznana za zgodną z kryteriami zrównoważonego rozwoju.
Logo EMAS potwierdza, że Polska Korporacja Recyklingu ma wdrożony i certyfikowany Europejski System Zarządzania Środowiskowego EMAS (nr certyfikatu PL 2.06-004-82)

* - Polska Korporacja Recyklingu jest członkiem Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego.
KNR Green to certyfikat który potwierdza zgodność z wymaganiami prawnymi i jakościowymi stawianymi przez rynek surowców wtórnych
RecyClass Recycling Process Certificate potwierdza pochodzenie regranulatów powstałych w procesie recyklingu tworzyw sztucznych.
Program jest zgodny z wymogami norm EN 15343:2007 i ISO 22095:2020. Certyfikat umożliwia identyfikowalność jakości tworzyw sztucznych, dla produktów powstałych w procesie recyklingu, poprzez transparentność pochodzenia polimerów ze strumienia po-użytkowych odpadów ZSEiE, przetwarzanych zgodnie z wymaganiami określonymi w programie.