Aktualności I Akcje zbierania elektrośmieci, Eventy, Wydarzenia

14-18.10.2024
Konkurs dla szkół podstawowych w Lublinie: "Drugie Życie ZSEE"
Urząd Miasta Lublin - Wydział Ochrony Środowiska jest organizatorem Konkursu "Drugie Życie ZSEE".
Polska Korporacja Recyklingu zapewnia wsparcie logistyczne oraz procesy przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

W konkursie biorą udział wybrane szkoły podstawowe z Lublina:
  • SP2 z ul. Mickiewicza, SP31 z ul. Lotniczej,
  • SP34 z ul. Kosmowskiej,
  • SP 46 z ul. Biedronki,
  • SP51 z ul. Bursztynowej.

  • Celem konkursu jest zebranie jak największej ilości drobnych elektroodpadów, żeby poddać je procesom odzysku i recyklingu - dać im drugie życie.
    Zbiórki odbędą się w tych szkołach w tygodniu między 14-18 października 2024. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody. Zapraszamy dzieci z tych szkół do aktywnego udziału w konkursie i życzymy wygranej.
    07.2024
    Zakup usług doradczych celem opracowania modelu biznesowego GOZ-transformacji dla "Polska Korporacja Recyklingu"

    Informujemy, że realizujemy projekt pt. Zakup usług doradczych celem opracowania modelu biznesowego GOZ-transformacji dla "Polska Korporacja Recyklingu" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, który uzyskał dofinansowanie ze środków w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021 – 2027. Celem projektu jest zakup usług doradczych, które prowadzić będą do przygotowania modelu biznesowego GOZ-transformacji dla Polskiej Korporacji Recyklingu Sp. z o.o. (PKR).

    W ramach usług zaplanowano:
    • przeprowadzenie audytu działalności PKR w kontekście idei nurtu GOZ w aspekcie m.in. technologicznym i produkcyjnym, organizacyjnym, logistycznym
    • opracowanie założeń dla zidentyfikowanych obszarów GOZ-transformacji oraz doradztwo wdrożeniowe
    • określenie potencjalnych możliwości współpracy z innymi przedsiębiorstwami w nurcie GOZ
    • określenie harmonogramu działań i strategii wdrożenia GOZ
    • przedstawienie rekomendacji dalszych działań umożliwiających skuteczne wdrożenie GOZ.

    Z projektu skorzysta Polska Korporacja Recyklingu spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dla której przygotowany zostanie model biznesowy GOZ-transformacji, dzięki któremu spółka podejmie działania w kierunku wdrażania rozwiązań z zakresu GOZ. Dodatkowo z wdrażanych rozwiązań będą korzystać klienci firmy.

    Rezultatem projektu będzie model biznesowy GOZ-transformacji tj. model funkcjonowania w oparciu o założenia GOZ, który będzie obejmował analizę całego przedsiębiorstwa jak również zawarte będą w nim możliwości wdrożenia rozwiązań w zakresie GOZ w całej działalności PKR.

    Wartość projektu: 82 781,00 PLN
    Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 82 781,00 PLN

    Gospodarka o Obiegu Zamkniętym to podejście, które promuje maksymalne wykorzystanie zasobów, minimalizację odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie w procesach produkcyjnych. Nasza firma, zgodnie z tą ideą, dąży do wprowadzenia zrównoważonych praktyk, które nie tylko zmniejszą nasz ślad węglowy, ale także przyczynią się do tworzenia bardziej ekologicznej przyszłości.

    #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
    8.06.2024
    Eko - Piknik nad Zalewem Zemborzyckim
    8 czerwca 2024 wzięliśmy udział w Eko - Pikniku nad Zalewem Zemborzyckim. Przygotowaliśmy dla uczestników konkursy i zagadki związane z tematem odpadów i elektroodpadów, wystawę o surowcach otrzymywanych po przetworzeniu zużytego sprzętu. Można było wymienić zużyte baterie na nowe.
    13-17.05.2024
    Nasze marki Greenway, Re-absorbent Oil oraz r-PS na targach IFAT w Monachium
    Jesteśmy na targach IFAT w Monachium razem z naszym dystrybutorem na rynek niemiecki - firmą Heypfa Umwelthydraulik. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska: Hala B4, stoisko:112 i zapoznania się z naszą ofertą produktów w 100% z Recyklingu. Przyjechaliśmy z naszym sorbentem Re-Absorbent Oil skutycznym w usuwaniu zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni wód oraz powierzchni stałych oraz naszymi regranulatami które mają multum zastosowań w przemyśle m.in: do produkcji elektroniki, elementów wykończenia, dekoracji i wiele innych.
    16-17 kwietnia 2024
    18 konferencja Recyklingu Zużytego Sprzętu Elektronicznego i Elektronicznego
    Dobiegła końca 18 konferencja Recyklingu Zużytego Sprzętu Elektronicznego i Elektronicznego. Jak co roku poruszone zostały najważniejsze tematy i bolączki rynku elektroodpadów. Zarówno na głównej scenie jak i w kuluarach odbyło się wiele ważnych dla nas dialogów.
    Czy to jeszcze zakład przetwarzania czy zakład wytwarzający surowce i produkty?
    Na to pytanie i wiele innych odpowiedział Witold Chemperek viceprezes zarządu Polskiej Korporacji Recyklingu, opowiedział również o bazie surowcowej ZSEiE w gospodarce cyrkularnej sektora produkcji, z punktu widzenia naszej firmy. Dziękujemy za obecność i do zobaczenia za rok.
    20 kwietnia 2024
    "Wymieniamy elektroodpady na sadzonki" - Akcja z IKEA
    Jak co roku, razem z Galerią SKENDE Świętujemy Dzień Ziemi! 🌎 Zapraszamy Was do SKENDE w Lublinie i we Wrocławiu, gdzie po raz kolejny będziemy zbierać elektrośmieci i wymieniać je na piękne sadzonki. Szczegóły Wydarzenia:
    www https://www.skendeshopping.pl/pl/wydarzenia/wymieniamy-elektroodpady-na-rosliny/
    Wydarzenie na Fb https://www.facebook.com/events/929218425356091
    Posty https://www.facebook.com/photo/?fbid=751740320420344&set=pb.100067531487879.-2207520000
    22-24 marca 2024
    Kwiaty za elektrograty
    Zapraszamy do Castoramy w Lublinie, Puławach, Przemyślu, Chełmie i Zamościu na zbiórkę elektroodpadów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie wymieniany na sadzonki wiosennych kwiatów - bratków. Akcja trwa w dniach 22-24 marca ( piątek- sobota-niedziela) , w godzinach pracy sklepu.
    23.11.2023
    Wdrożenie rezultatów projektu współfinansowanego z w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego przez Polską Korporację Recyklingu.
    Tytuł: Wdrożenie rezultatów projektu współfinansowanego z w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego przez Polską Korporację Recyklingu.

    Treść aktualności:

    Nowatorska technologia automatycznego sortowania oraz inteligentnego systemu regranulacji odpadów tworzyw sztucznych, pochodzących z przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych, została pomyślnie wdrożona przez Polską Korporację Recyklingu wraz z układem instalacji w celu wzmocnienia procesów gospodarowania cyrkulacyjnego.

    Dzięki tej rewolucyjnej technologii, możliwy jest recykling polimerów wytworzonych w procesie przetwarzania urządzeń chłodniczych, przekształcając je w regranulat polistyrenu o najwyższej czystości. Cyrkularna linia produktowa "Greenway Polymers", będąca efektem tych innowacji, została skierowana do szerokiego grona odbiorców. Branże, takie jak producenci opakowań, producenci z branży chłodnictwa, oświetlenia oraz szereg innych sektorów wykorzystujących tworzywa sztuczne, w szczególności polistyren o wysokiej wytrzymałości, mają teraz dostęp do innowacyjnego produktu.

    Wskazane rezultaty to efekt pomyślnej realizacji projektu współfinansowanego z w ramach Norweskiego Mechanizmu  Finansowego, z norweskim partnerem Tomra Sorting AS, pt.: „Polska Korporacja Recyklingu z sukcesem zakończyła realizację projektu: Wdrożenie technologii automatycznego i jednoczesnego sortowania oraz inteligentnego systemu regranulacji odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych oraz układu instalacji do stosowania tego sposobu w celu wzmocnienia procesów gospodarowania cyrkulacyjnego”.

    Wdrożenie innowacyjnej technologii, wpływa korzystnie nie tylko na nasze wewnętrzne procesy recyklingu, ale również otwiera drzwi do zrównoważonej przyszłości dla wielu branż wytwórczych. Nasz cel to nie tylko efektywność, ale także troska o środowisko naturalne. To krok w kierunku bardziej odpowiedzialnego gospodarowania zasobami. Inwestycja w tę zaawansowaną technologię oznacza przełom w dążeniu do pełnego wykorzystania potencjału recyklingu w produkcji, zapewniając jednocześnie wysoką jakość produktów finalnych. Polska Korporacja Recyklingu kontynuuje swoją misję wspierania ekologii i innowacji, łącząc je w harmonijną całość dla dobra przyszłych pokoleń.

    Informacje o projekcie:
    Partner projektu: Tomra Sorting AS
    Osoba do kontaktu ze strony Wnioskodawcy: Witold Chemperek – Wiceprezes Zarządu
    Numer Umowy: UWP-NORW.19.01.01-06-0013/20-00
    Wartość Projektu: 9 348 000.00 PLN
    Wartość dofinansowania: 4 292 800.00 PLN
    Program operacyjny NORW.00.00.00
    Oś priorytetowa 19 Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021
    Działanie: 19.1 Nowe produkty i inwestycje
    Poddziałanie: 19.1.1 Technologie Przyjazne Środowisku – Green growth

    23.11.2023
    Konferencja Polskiej Korporacji Recyklingu w lubelskiej telewizji oraz radiu i prasie
    W dniu 23.11.2023 miała miejsce konferencja zakańczająca realizację projektu: Wdrożenie technologii automatycznego i jednoczesnego sortowania oraz inteligentnego systemu regranulacji odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych oraz układu instalacji do stosowania tego sposobu w celu wzmocnienia procesów gospodarowania cyrkulacyjnego który został zrealizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego z zagranicznym partnerem – firmą Tomra Sorting AS. Materiały zostały wyemitowane oraz opublikowane przez Telewizję Lublin, Polskie Radio Lublin oraz gazetę Dziennik Wschodni. Poniżej link do relacji:

    Telewizja Lublin:
    https://lublin.tvp.pl/74299640/23-listopada-2023-g-1830

    Radio Lublin:
    https://radio.lublin.pl/2023/11/ https://rozkladaja-lodowki-na-czynniki-pierwsze-recykling-z-dofinansowaniem-zdjecia/
    https://radio.lublin.pl/2023/11/z-wizyta-w-zakladzie-przetwarzania-zuzytego-sprzetu-elektrycznego-i-elektronicznego/
    oraz
    Dziennik Wschodni:
    https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/stare-lodowki-jak-kopalnie-tak-sie-to-robi-w-lublinie,n,1000333987.html

    17.11.2023
    Polska Korporacja Recyklingu z sukcesem zakończyła realizację projektu: Wdrożenie technologii automatycznego i jednoczesnego sortowania oraz inteligentnego systemu regranulacji odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych oraz układu instalacji do stosowania tego sposobu w celu wzmocnienia procesów gospodarowania cyrkulacyjnego.
    Informujemy, że Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie z sukcesem zakończyła realizację projektu pt: „Wdrożenie technologii automatycznego i jednoczesnego sortowania oraz inteligentnego systemu regranulacji odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych oraz układu instalacji do stosowania tego sposobu w celu wzmocnienia procesów gospodarowania cyrkulacyjnego”, który został zrealizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego z zagranicznym partnerem – firmą Tomra Sorting AS.

    W związku z tym, w dniu 23.11.2023r. w siebie firmy, organizujemy konferencję informacyjną podsumowującą etap wdrożenia innowacji technologicznej, będącej wynikiem prac badawczo-rozwojowych Polskiej Korporacji Recyklingu.

    Poza informacjami o zakończonym sukcesem partnerstwie w ramach wdrożenia innowacji w dziedzinie cyrkularnych produktów i technologii w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju, zaprezentujemy praktyczne funkcjonowanie jednej z najnowocześniejszych w Europie instalacji do przetwarzania i recyklingu urządzeń chłodniczych i wytwarzania nowych atrakcyjnych rynkowo produktów powstałych w wyniku głębokiego recyklingu odpadów po zakończeniu ich „cyklu życia”.

    Na wydarzenie podsumowujące zaprosiliśmy również media lokalne, aby wspólnie szerzyć ideę zrównoważonego rozwoju w polskich przedsiębiorstwach.

    Informacje o projekcie:
    Partner projektu: Tomra Sorting AS
    Numer Umowy: UWP-NORW.19.01.01-06-0013/20-00
    Wartość Projektu: 9 348 000.00 PLN
    Wartość dofinansowania: 4 292 800.00 PLN
    Program operacyjny NORW.00.00.00
    Oś priorytetowa 19 Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021
    Działanie: 19.1 Nowe produkty i inwestycje
    Poddziałanie: 19.1.1 Technologie Przyjazne Środowisku – Green growth

    24.10.2023
    Konkurs „Najlepsze rozwiązania Gospodarki o obiegu zamkniętym”
    Pragniemy oznajmić, że proces oceny wniosków konkursowych złożonych do Konkursu „Najlepsze rozwiązania Gospodarki o obiegu zamkniętym” został zakończony.
    Jednocześnie jest nam bardzo miło przekazać, że nasze rozwiązanie znalazło się w gronie laureatów konkursu. Niezmiernie się cieszymy z tego powodu! Lista Laureatów konkursu została opublikowana na stronie https://www.parp.gov.pl/component/site/site/Konkurs-GOZ.

    Wyróżnienie w kategorii Najlepsze rozwiązania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ) dla Polskiej Korporacji Recyklingu w wysokości 20 000 zł sfinansowane zostało ze środków poddziałania 2.4.1. POIR „Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB”.

    Produkt RE-ABSORBENT OIL został doceniony za innowacyjność i skuteczność w zakresie ochrony środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym.
    RE-ABSORBENT OIL to sorbent o niskiej gęstości nasypowej, chłonności na poziomie 600% oraz prawie 100% pływalności, który doskonale sprawdza się w zbieraniu zanieczyszczeń olejowych i ropopochodnych z powierzchni stałych i wód. Dzięki swojej skuteczności oraz ekologicznym właściwościom, RE-ABSORBENT OIL przyczynia się do redukcji emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz wspiera efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi.

    Laureat tego konkursu, Polska Korporacja Recyklingu, od lat angażuje się w ochronę środowiska i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Przyznane wyróżnienie jest dla naszej firmy niezwykle ważne i potwierdza nasze zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju.

    Dziękujemy za wyróżnienie sfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, które doceniło produkt RE-ABSORBENT OIL. To dla nas ogromne wyróżnienie i bodziec do dalszych działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w gospodarce o obiegu zamkniętym.
    Wyniki konkursu są dostępne na stronie Konkursu GOZ oraz na stronie PARP.

    Dziękujemy za wyróżnienie i życzymy sobie dalszych sukcesów w tworzeniu innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym.

    25.10.2023
    Europejski projekt modelu zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
    Dzisiaj (25 października) został podpisany także list intencyjny z Polską Korporacją Recyklingu – lokalnym partnerem Lublina w tym projekcie. - Razem z Politechniką Czeską w Pradze, Miastem Gdańsk, Powiatem Bielskim oraz samorządami i środowiskami naukowymi z Włoch, Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Austrii realizujemy projekt mający na celu wdrożenie lokalnych i regionalnych modeli zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Jako samorząd jesteśmy do tego zobowiązani przede wszystkim unijnymi zaleceniami dotyczącymi gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki ponownemu użyciu, naprawie i recyklingowi istniejących materiałów i produktów tak długo jak to możliwe, wydłużamy cykl życia produktów, co w praktyce oznacza znaczne ograniczenie ilości odpadów. Naszym wsparciem w takich działaniach będzie Polska Korporacja Recyklingu, z którą od wielu lat współpracujemy w zakresie organizacji systemu zbierania od mieszkańców zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Polska Korporacja Recyklingu jest sprawdzonym partnerem, stąd liczymy w dalszą udaną współpracę – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

    W ramach projektu w Lublinie odbędą się kampanie edukacyjne dla mieszkańców Lublina dotyczące prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zostaną również przeprowadzone pilotażowe działania z zakresu społecznej odpowiedzialności użytkowania takich urządzeń. W szkołach uczniowie wezmą udział w zbiórce elektroodpadów, a w przestrzeni miasta pojawią się nowoczesne pojemniki do zbierania drobnego zużytego sprzętu elektronicznego. Partnerzy projektu reprezentujący jednostki badawczo-rozwojowe, opracują podręcznik zawierający rekomendacje dla producentów oraz przetwarzających zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. W ramach projektu odbędą się także akcje pilotażowe bezpośrednio u producentów sprzętu elektronicznego w celu ulepszenia takich produktów tak, by cykl ich życia trwał dłużej, a po zakończeniu użytkowania łatwo było odzyskać surowce, w tym elementy plastikowe.

    Partnerem Miasta Lublin będzie Polska Korporacja Recyklingu Sp. z o.o. z Lublina, która jest jednym z największych zakładów recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w kraju. Witold Chemperek - Wiceprezes Polskiej Korporacji Recyklingu deklarując współpracę z miastem Lublin w ramach międzynarodowego projektu, omówił aspekty gospodarowania odpadami, w kontekście przechodzenia z gospodarki linearnej do gospodarki w obiegu cyrkularnym; Kluczowe zagadnienie w tym obszarze stanowi efektywne wykorzystanie potencjału surowcowego odpadów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale i inne frakcje odpadów po-użytkowych po zakończeniu "cyklu życia" - mogą i powinny być poddane procesom odzysku, w tym recyklingu i stanowić źródło wysokiej jakości re-surowców do tworzenia nowych produktów.Sprzyjają temu w sposób obiektywny zorganizowane modele współpracy w zakresie efektywnej zbiórki odpadów oraz ich przetwarzania i recyklingu w instalacjach dysponujących nowoczesnymi i bezpiecznymi dla środowiska technologiami.

    Projekt partnerski „Projektowanie i testowanie zasad ograniczania, naprawy, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów z urządzeń elektrycznych, sprzętu elektronicznego zawierającego również tworzywa sztuczne w Europie środkowej” realizowany jest w ramach Programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. Celem projektu jest wdrożenie lepszych lokalnie i regionalnie modeli zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Projekt będzie realizowany do marca 2026 r.

    źródło: Urząd Miasta Lublin, Wydział Ochrony Środowiska
    19.10.2023
    Konferencja recyklingowa poświęcona przetwórstwie i recyklingowi polimerów
    W dniu 19.10.2023 r. wzięliśmy również udział w konferencji recyklingowej poświęconej przetwórstwie i recyklingowi polimerów. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestnictwa. Jako zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zostaliśmy jako jedyni w Polsce uznani za najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwo biorące udział czynnie w recyklingu polimerów. Cieszymy się, że to właśnie my jesteśmy pionierem. Nasze surowce są najwyższej jakości i czystości, stale dążymy do ich udoskonalania oraz optymalizacji, zgodnie z normami i potwierdzone certyfikatami takimi jak: EuCertPlast, RecyClass, KNRGreen.
    19.10.2023
    Dzieciaki Zdolaniaki z wizytą w naszym zakładzie
    Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka "Dzieciaków zdolniaków"!🎥 o ekologii, nakręconego w naszym zakładzie przetwarzania. Miłego oglądania! ☺️ ➡️ https://lublin.tvp.pl/62884378/dzieciaki-zdolniaki
    19.10.2023
    Złoty medal dla naszego RE-ABSORBENT OIL na Targach Poleco 2023
    Dziękujemy za uznanie. Re-Absorbent Oil wśród laureatów.
    17-19.10.2023
    Nasz sorbent, RE-ABSORBENT OIL, na Targach Poleco 2023
    Jeśli odwiedzacie targi Poleco, zapraszamy na nasze stanowisko nr 65, gdzie podczas pokazów Live, będziecie mogli przekonać się na własne oczy jak skuteczny jest nasz sorbent w walce z zanieczyszczeniami olejowymi i ropopochodnymi.
    02.10.2023
    Złoty Medal MTP Poleco 2023 dla naszego sorbentu Re-Absorbent Oil
    Wspaniałe wieści! 🥇
    Jesteśmy niezmiernie dumni i podekscytowani, że możemy podzielić się z Wami tą informacją!
    Nasza produkt Re-Absorbent Oil zdobył Złoty Medal MTP Poleco 2023! 🌟 Cieszymy się, że nasze cyrkularne produkty wzbudzają uznanie i doceniane są na międzynarodowych targach.

    Re-Absorbent Oil, nasz rewolucyjny produkt, został wyróżniony złotym medalem, co jest dla nas ogromnym osiągnięciem! 💪 Jest to potwierdzenie wysokiej jakości naszych działań, a także dowód na to, że nasza firma jest liderem w dziedzinie recyklingu. Dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom możemy przyczynić się do ochrony środowiska i budowania lepszej przyszłości dla nas wszystkich. ♻️🌍

    Dziękujemy wszystkim naszym pracownikom za ich ciężką pracę, zaangażowanie i pasję, która przyczyniła się do tego wyjątkowego sukcesu. To dzięki Wam możemy cieszyć się tym wspaniałym osiągnięciem! 🙌 💚 Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tej wspaniałej społeczności, która dba o naszą planetę. Razem zmieniamy świat na lepsze! 💚 Świętujmy razem ten wielki sukces i dajmy się ponieść euforii! Udostępnijcie ten wpis, aby pokazać, że łączymy siły i tworzymy pozytywną zmianę!
    11.09.2023
    Akcja „Ekozbiórka zużytych baterii” z GP Batteries i z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
    Akcja „Ekozbiórka zużytych baterii” odbędzie się w poniedziałek (11 września) w godz. 10.00-13.00 przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (ul. Zana 38). Odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz nowe baterie zapewni Polska Korporacja Recyklingu we współpracy z GP Batteries. Mieszkańcy Lublina w zamian otrzymają drobne upominki i gadżety,a osoby, które przyniosą większe ilości tych odpadów otrzymają dodatkowo nowe baterie.
    07-09 września 2023
    Kwiaty za elektrograty
    Zapraszamy do Castoramy w Lublinie, Puławach, Przemyślu, Chełmie i Zamościu na zbiórkę elektroodpadów. Od 7 do 9 września 2023 (czwartek- piątek- sobota) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie wymieniany na kwitnące wrzosy.
    06.06.2023
    Wręczenie nagród Cyrkularność Roku Klastra podczas gali Polish Circular Forum w Warszawie.
    Dziękujemy Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu za wspaniałe wyróżnienie. Dzięki takim inicjatywom wierzymy, że Świat dookoła nas stanie się jeszcze bardziej cyrkularny i zielony 🍀🌍💚♻️ ♻️♻️♻️ Dziękujemy za docenienie naszego produktu Reabsorbentoil - to wiatr w nasze żagle - teraz już wypływamy na szeroki ocean! ♻️♻️♻️
    24.06.2023
    Eko Festiwal w Kraśniku
    W sobotę 24 czerwca zapraszamy na Eko Festiwal w Kraśniku; na naszym stoisku będą konkursy z nagrodami dla dzieci i zbiórka baterii - wymieniamy stare baterie na nowe (ilość ograniczona)
    11.06.2023
    Festyn edukacyjny "Pasje ludzi pozytywnie zakręconych"
    Już 11 czerwca w godz. 11-16 na Placu Litewskim w Lublinie, odbędzie się Festyn edukacyjny "Pasje ludzi pozytywnie zakręconych". Będzie sporo atrakcji dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każdy znajdzie coś dla siebie 😁 Oczywiście, będziemy i my! Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o recyklingu i jak możesz oddać elektrośmieci nie wychodząc z domu to ZAPRASZAMY!.
    10.06-11.06.2023
    EKO-PIKNIK
    "ZAPRASZAMY JUŻ W NAJBLIŻSZĄ SOBOTĘ (10.06.2023) od godziny 11.00 NA EKO-PIKNIK NA SŁONECZNYM WROTKOWIE (teren eventowy) Na naszym stoisku DO WYGRANIA NAGRODY W KONKURSACH DLA DZIECI . DLA WSZYSTKICH : ZA PRZYNIESIONE ZUŻYTE BATERIE BĘDĄ NOWE BATERIE FIRMY GP - ilość nowych baterii ograniczona.".
    21.04.- 22.04.2023
    "Wymieniamy elektroodpady na sadzonki" - Akcja z IKEA
    Świętujemy Dzień Ziemi! 🌎 Razem z IKEA zapraszamy Was do SKENDE, gdzie po raz kolejny będziemy zbierać elektrośmieci i wymieniać je na piękne sadzonki. Nie zabraknie też warsztatów zero waste i innych atrakcji. Więcej informacji tutaj.
    31.03.-02.04.2023
    Kwiaty za elektrograty
    Zapraszamy do Castoramy w Lublinie, Puławach, Przemyślu, Chełmie i Zamościu na zbiórkę elektroodpadów.
    31 marca oraz 1 i 2 kwietnia (piątek - sobota - niedziela) zużyty sprzet elektryczny i elektroniczny będzie wymianiany na wiosenne bratki.
    27.03.2023
    Postępy wdrażania programu: Wdrożenie technologii automatycznego i jednoczesnego sortowania oraz inteligentnego systemu regranulacji odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych oraz układu instalacji do stosowania tego sposobu w celu wzmocnienia procesów gospodarowania cyrkulacyjnego
    Tytuł projektu:

    Wdrożenie technologii automatycznego i jednoczesnego sortowania oraz inteligentnego systemu regranulacji odpadów tworzyw sztucznych pochodzących z przetwarzania zużytych urządzeń chłodniczych oraz układu instalacji do stosowania tego sposobu w celu wzmocnienia procesów gospodarowania cyrkulacyjnego

    krótki opis projektu:

    Planowane przedsięwzięcie dotyczy wdrożenia innowacyjnego procesu technologicznego ukierunkowanego na zagospodarowanie odpadów procesowych powstających w Spółce oraz wytworzenie z nich produktu o wysokim potencjale komercjalizacyjnym (dalej: „Projekt”, „Przedsięwzięcie”). Projekt zostanie zrealizowany przez Polską Korporację Recyklingu Sp. z o.o. (dalej: "PKR", "Spółka", "Wnioskodawca") będącą największym Zakładem Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego w regionie Polski Wschodniej. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane we współpracy z partnerem norweskim TOMRA Sorting AS.

    W ramach Projektu zostaną wdrożone wyniki prac badawczo-rozwojowych przeprowadzonych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Spółki. Projekt pogłębi również know-how Spółki, a także będzie miał korzystny wpływ na współpracę z jednostkami badawczo-rozwojowymi.

    Planowane produkty w postaci regranulatu zostaną skierowane do szerokiego grona odbiorców, w tym takich branż jak producenci opakowań, producenci z branży chłodniczej, producenci oświetlenia oraz szeregu innych branż wytwarzających produkty z tworzyw sztucznych, w szczególności polistyrenu wysokoudarowego.

    Realizacja Projektu przyczynia się do osiągnięcia założonych celów Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, w tym w szczególności schematu technologie przyjazne środowisku. Planowany Projekt wpłynie korzystnie na zmniejszanie ekonomicznych i społecznych dysproporcji w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wzmocni współpracę z partnerem norweskim, a także przyczyni się do realizacji celu budowy zrównoważonego rozwoju polskich przedsiębiorstw w oparciu o innowacje. Planowane do wdrożenia innowacje są ukierunkowane na zagospodarowanie odpadów, istotnie zmniejszając ich wolumen, a także ograniczając emisję CO2. W Projekcie wykorzystane zostaną efektywne energetycznie urządzenia, co również stanowić będzie wartość z punktu widzenia realizacji celów ww. schematu wsparcia.

    Postęp wdrażania: W ramach zadania zaplanowano nabycie środków trwałych niezbędnych do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia, na obecnym etapie realizacji zakupiono:

    1. Sorter – wykorzystujący czujniki bliskiej podczerwieni NIR, światła widzialnego oraz promieniowania elektromagnetycznego– 1 szt.
    2. Podajnik wibracyjny – 1 szt.
    3. Stacja nadawcza do automatycznego sortowania z podajnikiem wznoszącym – 1 szt
    4. Podajnik odprowadzający frakcji operacyjnej – 2 szt.

    Partner projektu: Tomra Sorting AS
    Osoba do kontaktu ze strony Wnioskodawcy: Witold Chemperek – Wiceprezes Zarządu
    Numer Umowy: UWP-NORW.19.01.01-06-0013/20-00
    Wartość Projektu: 9 348 000.00 PLN
    Wartość dofinansowania: 4 292 800.00 PLN
    Program operacyjny NORW.00.00.00
    Oś priorytetowa 19 Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021
    Działanie: 19.1 Nowe produkty i inwestycje
    Poddziałanie: 19.1.1 Technologie Przyjazne Środowisku – Green growth

    24.03 - 25.03.2023
    Zbiórka elektroodpadów w LEROY MERLIN
    W najbliższy piątek i sobotę (24/25.03.2023) zapraszamy na zbiórkę elektroodpadów w LEROY MERLIN:

    LEROY MERLIN Aleja Spółdzielczości Pracy 32, Lublin
    LEROY MERLIN al.Wincentego Witosa 32, Lublin
    LEROY MERLIN Dębińskiego 20a, Puławy
    LEROY MERLIN ul. Wierzbicka 145, Radom

    W każdym punkcie zbiórki, na pierwszych 30 osób przekazujących elektroodpady czeka, oprócz kwiatów, upominek.

    18.01 - 19.06.2023
    Szkolenie dla Kadry Menadżerskiej Polskiej Korporacji Recyklingu organizowane w ramach Akademii Menadżera Innowacji

    Kadra Menadżerska Polskiej Korporacji Recyklingu bierze udział w projekcie pn. Akademia Menadżera Innowacji, realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

    5.12.2022
    Konkursu Recycle! Upcycle! dla uczniów lubelskich liceów ogólnokształcących z Lublina
    Praca Plastyczna (obraz, rzeźba, grafika, witraż) lub Przedmiot Użytkowy , z wykorzystaniem materiałów :
  • Folie (opakowania foliowe, reklamówki, woreczki itp.)
  • Opakowania plastikowe (wykonane z tworzyw sztucznych)
  • Opakowania po cukierkach, batonach, produktach spożywczych (czyste)
  • Opakowania tekturowe
  • Szkło
  • Porcelana
  • Podzespoły elektroniczne i elementy pochodzące ze zużytego sprzętu elektronicznego
  • Puszki, elementy metalowe
  • Szczegółowe warunki uczestnictwa: http://www.23lo.lublin.pl/23LO/strony/aktualnosci.html
    1.10.2022
    Czyste Lasy - Piknik Ekologiczny
    Zapraszamy na piknik ekologicznych nad Zalewem Zemborzyckim w dniu 1.10.2022. W programie gry i konkursy ekologiczne z nagrodami. Dodatkowo będziemy wymieniać zużyte baterie na nowe!!!
    09.2022
    Pomoc dla dzieci z Domów Dziecka.
    Polska Korporacja Recyklingu, realizując swoją misję Biznesu Społecznie Odpowiedzialnego zakupiła przybory szkolne dla dzieci z Domów Dziecka.
    W ramach podziękowania dostaliśmy dyplomy

    17.09.2022
    Akcja z IKEA i SKENDE. Wymieniamy elektroodpady na sadzonki
    Razem z Ikea Lublin świętujemy Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata
    Razem z IKEA zapraszamy Was do SKENDE, gdzie po raz kolejny będziemy zbierać elektrośmieci i wymieniać je na piękne sadzonki wrzosów.
    Nie zostawiajmy starej lodówki, pralki, czy suszarki w zwykłych śmietnikach, oddajmy je do wyznaczonych punktów zbiórek, gdzie ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego powstaną nowe surowce.
    Na specjalnie zaaranżowane wystawie pokażemy Wam, jakie surowce powstają z niepotrzebnych sprzętów.

    09.09.2022

    "Ekozbiórka zużytych baterii"

    W związku z przypadającym w piątek (9 września) Dniem Recyklingu Baterii, Miasto Lublin organizuje specjalną akcję „Ekozbiórka zużytych baterii”.

    Mieszkańcy Lublina mogą przynosić zużyte baterie na specjalnie zorganizowane stoisko edukacyjne, w zamian otrzymają drobne upominki i gadżety. Ponadto osoby, które przyniosą większą ilość zużytych baterii w zamian otrzymają nowe baterie.

    Akcja „Ekozbiórka zużytych baterii” odbędzie się w piątek (9 września) w godz. 10.00-13.00 przed siedzibą Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (ul. Zana 38).

    Odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz upominki i zabawy edukacyjne dla dzieci zapewni Polska Korporacja Recyklingu we współpracy z GP Batteries.

    30.08.2022

    WYNIKI KONKURSU na nazwę sorbentu!!!
    Nagroda dla Zwycięzcy: odkurzacz bezprzewodowy GORENJE!!!

    Jest nam niezmiernie miło poinformować Państwa, o tym, że Jury po długich obradach
    spośród wielu nadesłanaych zgłoszeń, wybrało nazwę dla naszego sorbentu.
    Dziękujemy uczestnikom za wszystkie zgłoszenia.

    Nazwa która wygrała w konkursie to Olisorbent.
    Pomysłodawczynią nazwy jest Pani Magdalena Szukała.
    Gratulujemy wygranej i dziękujemy wszystkich uczestnikom konkursu.


    23.05-31.07.2022

    Konkurs na nazwę sorbentu!!!
    Nagroda dla zwycięscy: odkurzacz bezprzewodowy GORENJE!!!

    Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursie na nazwę sorbentu olejowego.

    Opis sorbentu: Sorbent olejowy wykonywany w naszej firmie jest zmieloną, odgazowaną pianka poliuretanową.
    Pochodzi z recyklingu obudowy termicznej urządzeń chłodniczych. Środek przeznaczony jest do likwidacji rozlewisk olejowych i ropopochodnych zarówno w halach przemysłowych, garażach, parkingach jak i w terenie otwartym.

    Na zdjęciu widzimy jak nasz sorbent radzi sobie z absorbcją oleju z powierzchni wody.

    Zgłoszenia konkursowe prosimy wysyłać na adres: sorbent.konkurs@pkrecykling.pl.
    Zgłoszenia przyjmujemy do 31.07.2022.
    W treści zgłoszenia emailowego prosimy o podanie: wymyślonej przez Państwa nazwy naszego sorbentu oraz imienia i nazwiska.
    Ogłoszenia wyników: 31.08.2022 na stronie internetowej oraz na facebooku.
    Regulamin konkursu dostępny pod tym linkiem.
    12.06.2022
    Festyn Edukacyjny - Pasje ludzi
    Już 12 czerwca na Placu Litewskim, odbędzie się Festyn Edukacyjny - Pasje ludzi, na który serdecznie zapraszamy. Osoby które przyniosą zużyte baterie lub drobny sprzęt elektryczny lub elektroniczny - dostaną drobny upominek. Dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym miedzy innymi: konkursy z nagrodami, Koło Fortuny, układanie ekologicznych puzzli.

    zdjęcia: Grzegorz Nowacki
    04.06.2022
    Ekopiknik - Słoneczny Wrotków
    Zapraszamy na Ekopiknik - Słoneczny Wrotków. Dla odwiedzających przygotowaliśmy wiele atrakcji, w tym miedzy innymi: konkursy z nagrodami, Koło Fortuny, układanie ekologicznych puzzli.

    22-24.04.2022
    Akcja z IKEA i SKENDE. Wymieniamy elektroodpady na sadzonki
    Razem z Ikea Lublin świętujemy Weekend dla Ziemi!
    Przez 3 dni razem z IKEA zapraszamy Was do SKENDE, gdzie po raz kolejny będziemy zbierać elektrośmieci i wymieniać je na piękne sadzonki.
    Nie zabraknie też warsztatów zero waste i innych atrakcji. Nie zostawiajmy starej lodówki, pralki, czy suszarki w zwykłych śmietnikach, oddajmy je do wyznaczonych punktów zbiórek, gdzie ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego powstaną nowe surowce.
    Na specjalnie zaaranżowane wystawie pokażemy Wam, jakie surowce powstają z niepotrzebnych sprzętów.
    23.10.2021
    Rośniemy z Vivo!
    Galeria Vivo!, organizuje Akcję zbierania baterii i innych odpadów. Polska Korporacja Recyklingu zajmuję się odbiorem i utylizacją zużytych baterii oddanych w ramach akcji. Szczegóły na stronie vivo.lublin.pl
    15-16.10.2021
    Zbieramy Elektrośmieci z Galerią Gala
    Galeria Gala organizuje w dniach 15-16.10.2021 wraz z Polską Korporacją Recyklingu, akcję zbierania elektrośmieci. Szczegóły na plakacie.
    9.09.2021
    DZIEŃ RECYKLINGU BATERII
    Wspólnie z UM Lublin Wydz. Ochrony Środowiska i GP Batteries ( producent i dystrybutor baterii), zorganizowaliśmy zbiórkę baterii przy budynku, w którym mieści się Wydział Ochrony Środowiska - Zana 38.
    Za przyniesione zużyte baterie rozdawane były drobne gadżety firmowe organizatorów oraz słodycze.
    Ci, którzy przyszli mogli też dowiedzieć się z plakatów i podczas rozmowy z obsługą zbiórki, co powinno stać się ze
    zużytymi bateriami, jak należy z nimi postępować, by nie szkodzić środowisku , gdzie je oddawać i co dzieje się ze zużytymi bateriami w zakładach przetwarzania baterii.
    Zebraliśmy 210 kg baterii. Szczegóły akcji na stronie Dzień Recyklingu Baterii

    14-15.05.2021
    SKENDE I IKEA świętują Światowy Dzień Bez Śmiecenia
    Już 14 i 15 maja SKENDE i IKEA wspólnie z Polską Korporacją Recyklingu organizują zbiórkę elektroodpadów. Każdy, kto w tych dniach odda niepotrzebne urządzenia elektroniczne otrzyma sadzonki kwiatów lub ziół. Akcja organizowana jest z okazji Światowego Dnia Bez Śmiecenia, który przypada dziś (11 maja). Podczas eventu będzie można także zobaczyć, jakie surowce powstają ze starych sprzętów.więcej...

    Mobilny punkt zbiórki odpadów będzie ustawiony na parkingu przy wejściu do IKEA i SKENDE od strony ulicy Kupieckiej. Elektroodpady można oddać w piątek 14 maja w godzinach od 14:00 do 20:00 oraz w sobotę 15 maja w godzinach od 10:00 do 18:00.

    Ilość sadzonek, jaką można otrzymać, zależy od gabarytów przywiezionego sprzętu. Będą to odpowiednio: 1 sztuka za sprzęt drobny (np. suszarka, żelazko, mikser), 2 sztuki za sprzęt średniej wielkości (np. mikrofalówka, telewizor) oraz 3 sztuki za wielkogabarytowe elektroodpady (np. lodówka, zmywarka).

    Przez dwa dni w punkcie wymiany sadzonek będzie można zobaczyć także mini wystawę surowców, jakie Polska Korporacja Recyklingu odzyskuje z niepotrzebnych domowych sprzętów – lodówek, pralek oraz telewizorów.

    Elektroodpady to śmieci, które nie mogą być wyrzucone do zwykłych śmietników, ponieważ większość z nich w swoim składzie ma substancje i materiały szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi, środowiska naturalnego oraz zwierząt. Dzięki zbiórkom, elektrośmieci trafiają w przystosowane do tego miejsca i mogą zostać oddanie do recyklingu.

    Do elektrośmieci zaliczane są: wielkogabarytowe i małogabarytowe urządzenia AGD, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, sprzęt RTV, sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne, ale także zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy.

    To nie jedyna proekologiczna inicjatywa realizowana przez SKENDE I IKEA. Od kwietnia w jednej ze stref wypoczynku SKENDE zlokalizowanej obok apteki, funkcjonuje Sąsiedzki Regał, miejsce gdzie każdy może podzielić się z innymi niepotrzebnymi książkami, grami planszowymi i kwiatami. Sezonowo znalazły się w niej także ekologiczne torby na zakupy uszyte z niepotrzebnych banerów reklamowych.

    Obecnie Centrum rusza z nowym projektem. Na terenach zielonych wokół SKENDE wprowadzany zostaje system nawadniania, wykorzystujący wodę deszczową do podlewania roślin. Dzięki temu będzie można odzyskać wodę z opadów i wykorzystać ją ponownie, a tym samym zmniejszyć zużycie z sieci wodociągowej. Deszczówka zawiera mniej kamienia, dlatego jest idealna do podlewania roślin. Szczegółowy regulamin akcji dostępny jest na stronie www.skendeshopping.pl

    22-23.08.2020
    Akcja "Żyj Ekologicznie"
    Udział Polskiej Korporacji Recyklingu i Firmy GP Batteries w EKO FILM FESTIWAL pt. "Żyj ekologicznie!",
    organizowanym w Biłgoraju w dniach 22-23.08.2020
    Udział w imprezie dzięki uprzejmości Fundacji Gaudium et Spes i Firmie ZŁOM Biłgoraj.
    stopka
    pkr,tuv klaster odpadowy, krajowy klaster kluczowy

    Logo TUV NORD Polska Sp. z o.o. potwierdza, że organizacja posiada wdrożone i certyfikowane: System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015, System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001:2015 oraz System Zarządzania Jakością – Utrata Statusu Odpadu, a także System Certyfikacji KZR INiG. Jest to globalny systemem certyfikacji, który wdrożył zbiór wymagań, które muszą być spełnione, aby produkcja biopaliw mogła być uznana za zgodną z kryteriami zrównoważonego rozwoju.
    Logo EMAS potwierdza, że Polska Korporacja Recyklingu ma wdrożony i certyfikowany Europejski System Zarządzania Środowiskowego EMAS (nr certyfikatu PL 2.06-004-82)

    * - Polska Korporacja Recyklingu jest członkiem Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu - Krajowego Klastra Kluczowego.
    KNR Green to certyfikat który potwierdza zgodność z wymaganiami prawnymi i jakościowymi stawianymi przez rynek surowców wtórnych
    RecyClass Recycling Process Certificate potwierdza pochodzenie regranulatów powstałych w procesie recyklingu tworzyw sztucznych.
    Program jest zgodny z wymogami norm EN 15343:2007 i ISO 22095:2020. Certyfikat umożliwia identyfikowalność jakości tworzyw sztucznych, dla produktów powstałych w procesie recyklingu, poprzez transparentność pochodzenia polimerów ze strumienia po-użytkowych odpadów ZSEiE, przetwarzanych zgodnie z wymaganiami określonymi w programie.

    Wszelkie Prawa Zastrzeżone (c)
    2024 Polska Korporacja Recyklingu.